26 C
Accra

NPP Primaries: List of Confirmed Winners So Far

The Parliamentary primaries of the New Patriotic Party has taken place on Saturday as part of their preparations towards the December 2020 General Elections.

A total of 374 aspirants contested in 168 constituencies. This number included 325 men and 51 women.

Some of the aspirants, 67, went unopposed and were acclaimed by delegates of the party in the various constituencies.

- Advertisement -

More:

Provisional results indicate that some top members of parliament such as Collins Owusu Amankwah, Manhyia North MP, Mark Assibey Yeboah of New Juaben South and Okyem Aboagye, MP for Bantama constituency have lost their seats.

AHAFO REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Asunafo North Hon. Evans Opoku Bobie Contest
Asutifi North Contest
Tano North Hon. Freda Prempeh Unopposed
Tano South Hon. Sekyere Benjamin Yeboah Unopposed
Total Seats being contested – 4
ASHANTI REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Adansi Asokwa Hon. Kobina Tahir Hammond Contest
Afigya Kwabre North Contest
Afigya Kwabre South Hon. William Owuraku Aidoo Unopposed
Afigya Sekyere East Hon. Mavis Nksansah – Boadu Unopposed
Ahafo Ano North Hon. Suleman Adamu Sanid Unopposed
Ahafo Ano South East Hon. Francis Manu – Adabor Unopposed
Ahafo Ano South West Hon. Johnson Kwaku Adu Unopposed
Akrofuom Contest
Asante Akim North Contest
Asante Akim South Hon. Kwaku Asante – Boateng Contest
Asante Akyem Central Hon. Kwame Anyiimadu – Antwi Contest
Asokwa Hon. Patricia Appiagyei Unopposed
Atwima -kwanwoma Kofi Amankwa – Manu Contest
Atwima Mponua Hon. Isaac Kwame Asiamah Unopposed
Atwima Nwabiagya North Contest
Atwima Nwabiagya South Hon. Emmanuel Agyei Anhwere Unopposed
Bantama Hon. Francis Asenso – Boakye Contest
Bekwai Hon. Joseph Osei – Owusu Unopposed
Bosome Freho Contest
Bosomtwe Hon. Dr Yaw Osei Adutwum Unopposed
Effiduase – Asokoe Kwame Adom – Appiah Contest
Ejisu John Ampontuah Kumah Contest
Fomena Hon. Philip Ofori – Asante Unopposed
Juaben Contest
Kumawu Hon. Philip Basoah Contest
Kwabre East Hon. Francisca Oteng Mensah Unopposed
Kwadaso On-hold
Mampong Hon. Kwaku Ampratwum Sarpong Contest
Manhyia North Akwasi Konadu Contest
Manhyia South Hon. Matthew Opoku Prempeh Unopposed
Manso Adubia Contest
Manso Nkwanta George Obeng Contest
New Edubiase Hon. George Boahen Oduro Unopposed
Nhyiaeso Stephen Amoah Contest
Nsuta Kwaman Beposo Contest
Obuasi – East Contest
Obuasi West Contest
Odotobri Contest
Offinso North Hon. Ntim Augustine Collins Unopposed
Offinso South Contest
Oforikrom Contest
Old Tafo Vincent Ekow Assafuah Junior Contest
Suame Hon. Osei Kyei – Mensah-bonsu Unopposed
Subin Contest
Total Seats being contested – 44
BONO EAST REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Atebubu – Amanten Hon. Kofi Amoakohene Unopposed
Nkoranza North Hon. Derek Oduro Contest
Nkoranza South Hon. Charles Konadu-yiadom Contest
Techiman North Hon. Martin Oti Gyarko Contest
Techiman South Hon. Martin Adjei – Mensah Korsah Unopposed
Total Seats being contested – 5
BONO REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Berekum East Nelson Kyeremeh Contest
Berekum West Hon. Kwaku Agyenim-boateng Unopposed
Dormaa Central Hon. Kwaku Agyeman – Manu Unopposed
Dormaa East Paul Apraku Twum – Barimah Contest
Dormaa West Hon. Ali Maiga Halidu Unopposed
Jaman North Hon. Siaka Stevens Unopposed
Jaman South Contest
Sunyani East Hon. Kwasi Ameyaw – Cheremeh Contest
Sunyani West Hon. Ignatius Baffour Awuah Unopposed
Tain Contest
Wenchi Contest
Total Seats being contested – 11
CENTRAL REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Abura Asebu K. Contest
Agona West Hon. Cynthia Mamle Morrison Contest
Asikuma Odoben Brokwa Emmanuel Adjei Domson Contest
Assin Central Hon. Ken Ohene Agyapong Unopposed
Assin North Contest
Assin South Hon. John Ntim Fordjuor Unopposed
Awutu Senya East Hon. Mavis Hawa Koomson Unopposed
Awutu Senya West Hon. Andah George Nenyi Kojo Contest
Cape Coast North Contest
Effutu Hon. Alexander Kwamena Afenyo-markin Unopposed
Ekumfi Hon. Francis Kingsley Ato Cudjoe Unopposed
Gomoa Central Hon. Naana Eyiah Unopposed
Gomoa East Hon. Kojo Asemanyi Unopposed
Gomoa West Contest
Hemang Lower Denkyira Contest
Mfantseman Hon. Ekow Hayford Contest
Twifo Ati Morkwa Contest
Upper Denkyira East Festus Awuah Kwofie Contest
Upper Denkyira West Hon. Samuel Nsowah-djan Contest
Total Seats being contested – 19
EASTERN REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Abetifi Hon. Bryan Acheampong Unopposed
Abirem Hon. Osei Frimpong John Unopposed
Abuakwa North Hon. Gifty Twum – Ampofo Contest
Abuakwa South Hon. Samuel Atta Akyea Unopposed
Achiase Kofi Ahenkorah Marfo Contest
Akim Oda Alexander Akwasi Acquah Contest
Akim Swedru Hon. Kennedy Osei Nyarko Unopposed
Akuapem North Hon. Asiamah – Adjei Nana Dokua Unopposed
Akuapem South Hon. Osei Bonsu Amoah Contest
Akwatia Ernest Kumi Contest
Asene Akroso Manso Hon. George Aboagye Unopposed
Atiwa East Hon. Abena Osei – Asare Unopposed
Atiwa West Hon. Kwasi Amoako – Attah Unopposed
Ayensuano Contest
Fanteakwa South Hon. Kofi Okyere Agyekum Contest
Fanyeakwa North Hon. Kwabena Amankwa Asiamah Unopposed
Kade Contest
Lower West Akim Contest
Mpraeso Contest
New Juaben North Contest
New Juaben South Michael Okyere Baafi Contest
Nkawkaw Joseph Frempong Contest
Nsawam Adoagyiri Hon. Annoh-dompreh Frank Contest
Ofoase-ayerebi Hon. Kojo Oppong Nkrumah Unopposed
Okere Hon. Daniel Botwe Unopposed
Suhum Contest
Upper Manya Krobo Jhon. Oseph Tetteh Unopposed
Total Seats being contested – 27
GREATER REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Ablekuma Central Contest
Ablekuma North Sheila Bartels Contest
Ablekuma West Hon. Ursula G. Owusu – Ekuful Unopposed
Adentan Hon. Yaw Buaben Asamoa Contest
Anyaa Sowutuom Contest
Ayawaso Central Hon. Henry Quartey Unopposed
Bortianor Ngleshie Sylvester Tetteh M. Contest
Dome Kwabenya Hon. Sarah Adwoa Safo Contest
Krowor Hon. Elizabeth Afoley Quaye Contest
La Dadekotopon Joseph Gerald Tetteh Nyanyofio Contest
Ledzokuku Hon. Bernard Okoe Boye Unopposed
Madina Hon. Abu -bakar Saddique Boniface Unopposed
Okaikwei South Dakoa Newman Contest
Okaikwei Central Hon. Patrick Yaw Boamah Unopposed
Okaikwei North Hon. Fuseini Issah Contest
Tema Central Contest
Tema East Hon. Daniel Nii K.titus-glover Contest
Tema West Hon. Kingsley Carlos Ahenkorah Contest
Trobu Hon. Moses Anim Unopposed
Weija – Gbawe Hon. Tina Gifty Naa Ayeley Mensah Unopposed
Total Seats being contested – 20
NORTH EAST REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Bunkpurugu Contest
Nalerigu / Gambaga Contest
Walewale Contest
Total Seats being contested – 3
NORTHERN REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Bimbilla Hon. Nitiwul Bingab Aduna Dominic Unopposed
Gushegu Unoppsed
Kpandai Hon. Matthew Nyindam Unopposed
Nanton Contest
Saboba Abraham Binapadam Jawol Contest
Sevelugu Hon. Muhamed Abdul – Samed Gunu Unopposed
Tolon Habib Iddrisu Contest
Wulensi Contest
Yendi Umar Farouk Aliu Mahama Contest
Total Seats being contested – 9
OTI REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Krachi East Hon. Michael Yaw Gyato Unopposed
Total Seats being contested – 1
SAVANNA REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Salaga South Hon. Salifu Adam Braimah Unopposed
Total Seats being contested – 1
UPPER EAST REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Navrongo Central Contest
Tempane Hon. Joseph Dindiok Kpemka Unopposed
Zebilla Hon. Adongo Frank Fuseini Contest
Total Seats being contested – 3
UPPER WEST REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Lawra Hon. Anthony Abayifaa Karbo Contest
Nandom Hon. Ambrose Dery Unopposed
Sissala East Contest
Sissala West Contest
Wa East Contest
Total Seats being contested – 5
WESTERN NORTH REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Bibiani-ahwiaso-bekwai Contest
Sefwi Akontombra Hon. Djornobuah Alex Tetteh Unopposed
Sefwi Wiawso Hon. Dr, Kwaku Afriyie Unopposed
Total Seats being contested – 3
WESTERN REGION Region >>
CONSTITUENCY WINNER? REMARKS
Ahanta West Contest
Amenfi East Contest
Effia Hon. Joseph Cudjoe Contest
Essikado Ketan Hon. Joe Ghartey Unopposed
Evalue Ajomoro Gwira Hon. Catherine Abelema Afeku Unopposed
Jomoro Hon. Paul Essien Unopposed
Kwesimintim Dr, Prince Hamidu Armah Contest
Mpohor Contest
Prestea Huni – Valley Hon. Barbara Oteng – Gyasi Unopposed
Sekondi Hon. Andrew Kofi Egyapa Mercer Unopposed
Shama Samuel Erickson Abakah Contest
Takoradi Contest
Tarkwa Nsuaem Hon. George Mireku Duker Unopposed
Total Seats being contested – 13

Table credit: Myjoyonline

MORE:  Greater Accra's Naa is Ghana's Most Beautiful 2020!
- Advertisement -

More Stories for you

Prez. Akufo-Addo Commissions Phase One of Pokuase Interchange

The President of the Republic, Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, on Wednesday, 25th November 2020, commissioned Phase One of the Pokuase Interchange project, as part...

Akufo-Addo Commissions Ghana’s First Micro-hydro Power Station at Alavanyo

The President of the Republic, Nana Addo Dankwa Akufo-Addo, on Saturday, 21st November 2020, commissioned Ghana’s first micro power generating station, located at Tsatsadu,...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

DON'T MISS

Get more news from us

While you are here, please sign up to get more news from us.

OUR TOP PICKS FOR THE WEEK